Savarankiško gyvenimo pradžia

Ar jaunas žmogus pradeda dirbti, ar ne, sulaukęs pilnametystės jis jau įgyja tam tikrą ekonominę nepriklausomybę. Jis savarankiškai tvarko savo pinigus, nesvarbu, ar jų užsidirba, ar duoda tėvai. Pažvelgę į vartojimo išlaidų struktūrą, pamatysime, kad jauni žmonės kur kas didesnę dalį savo pajamų skiria tokioms išlaidoms, kurias vyresnieji pavadintų nebūtinomis – drabužiams ir avalynei, madingiems daiktams, technologijų naujovėms, laisvalaikio prekėms, viešbučiams ir restoranams, transportui ir pan. Tokia išlaidų struktūra būdinga jaunatviškam gyvenimo būdui.

Tačiau svarbu mokėti planuoti ir kontroliuoti išlaidas, kad pajamų užtektų iki kitos pajamų gavimo dienos. Daug kam iš jaunų žmonių tai - naujas iššūkis, todėl tam derėtų skirti ypatingą dėmesį.

Šiuo metu žmogus pradeda naudotis ir įvairesnėmis finansinėmis paslaugomis – atsidaro sąskaitą, įsigyja mokėjimo kortelę, galbūt ima paskolą, dažniausia – vartojimo kreditą. Išlaidų planavimas ir kasdieninė apskaita padės neprasiskolinti.

Turto tuo metu žmonės turi nedaug arba visiškai neturi. Tačiau jie turi galimybę tą turtą užsidirbti. Tikėtina, kad kurį laiką jų pajamos dar didės, o dirbti jie galės dar ilgai. Tačiau dabar jie, nors ir neturi išlaikytinių ar didelių įsipareigojimų, vis tiek labai priklauso nuo kokių nors nenumatytų aplinkybių, pavyzdžiui, gali susirgti, prarasti darbą. Todėl jiems būtina mokėti mokesčius, kad būtų apdrausti nuo ligos ir nedarbo bei susitaupytų santaupų.

Kai pasirūpinta reikalingomis santaupoms, galima pradėti galvoti apie kitą turtą ar kitus taupymo tikslus. Šiame amžiuje žmonės dažniausiai taupo būsto pradinei įmokai. Yra ir kitas tikslas – pensija. Nors kol šiandieninis dvidešimtmetis sulauks pensinio amžiaus, praeis dar kelios dešimtys metų.

Jaunas žmogus, kol dar neturi išlaikytinių ir įsipareigojimų, galimybių taupyti turi daugiau negu tada, kai reikia mokėti paskolas, išlaikyti vaikus ar padėti senstantiems tėvams.

Šiame amžiuje gali vykti ir kitų įvykių, kuriems būtina pasirengti finansiškai. Pavyzdžiui, keičiamas darbas ar pradedamas savas verslas. Tai dalykai, susiję su neužtikrintomis pajamomis ar pajamų sumažėjimu tam tikrą laiką (kol bus surastas naujas darbas ar verslas taps pelningas). Dėl to gali prireikti daugiau santaupų.

Informacijos šaltinisFinansinių paslaugų vadovas

Spausdinti
Dalintis e.paštu
Siuntimas e. paštu
* - privalomi laukeliai
UŽSISAKYKITE „PINIGŲ BITĖS“ NAUJIENLAIŠKĮ