Pirmasis būstas: pirkti ar nuomotis

Būsto, kuriame gyvenama pirkimas – didžiausias pirkinys, su kuriuo susiduria beveik visi. Daugumos žmonių balanso turto dalyje būsto įrašas yra didžiausias. Todėl priimti sprendimą dėl būsto įsigijimo – vienas svarbiausių finansinių sprendimų, kuriuos kada nors priima individas. Taigi svarbiausia yra apsispręsti, ar pirkti, ar nuomotis būstą.

Beveik kiekvienas, kuris šiuo metu nuomojasi būstą, tikisi jį nusipirkti. Didžiausias pranašumas, kurį įgyja savininkas, turto vertės, kartu ir nuosavybės, didėjimas, tai gali būti labai naudinga finansiškai, ypač ilguoju laikotarpiu.

Daugelis žmonių skolinasi dalį pinigų, už kuriuos perka būstą. Kadangi būsto paskola užtikrinama nekilnojamojo turto įkeitimu, bankas turi reikalavimo teisę į šio turto vertę.

Metams bėgant, būsto savininkas sumoka dalį paskolos, dalis būsto vertės, į kurią gali pretenduoti bankas, mažėja, o procentinė savininko dalis didėja. Todėl, pasibaigus kredito terminui, visa būsto vertė priklauso savininkui, o būsto vertė, įrašoma balanso nuosavybės dalyje, yra didelė.

Namų ir butų vertė rinkoje turi tendenciją didėti. Tai reiškia, kad kada nors, nusprendus būstą parduoti, yra tikimybė išlošti iš būsto pardavimo ir nemažai užsidirbti. Iš susidariusio skirtumo galima nusipirkti kitą būstą ar tiesiog patogiau gyventi. Kai kurie žmonės šį procesą kartoja keletą kartų per savo gyvenimą, kol galiausiai, vaikams užaugus, pasirenka kuklesnį būstą. Pelną, kurį gauna pardavę didesnį ir brangesnį turtą, gali prisidurti prie pensijos (arba pridėti prie vaikų paveldimo turto).

Tai – finansinė strategija, kuri gerai veikia, kai ja atsargiai naudojamasi. Todėl daugelis žmonių turėtų planuoti nusipirkti būstą, kuriame gyvena.

Bet tai nereiškia, kad viskas, įskaitant finansinį saugumą, bus užtikrinta noru dabar nusipirkti namą ar butą. Dažnai jauni žmonės nori perkopti šias „turto kopėčias“. Įkalbėti kitų – tėvų ar informavimo priemonių – jie vos įperka būstą, už kurį paskui sunku išsimokėti. Nesugebėdami laiku atsiskaityti, jie atsilieka nuo mokėjimo grafiko ir rizikuoja prarasti bankų pasitikėjimą jais arba galiausiai privalo parduoti šį turtą. Todėl patartina nuomotis butą tol, kol atsiranda realios galimybės jį nusipirkti.

Pinigai, kurie išleidžiami nuomai, tikrai nėra išmesti, kaip kai kurie žmonės mėgsta sakyti. Siūloma galvoti, kad tai – būtinos pragyvenimo išlaidos, taupant nuosavo būsto įsigijimui.

Be to, reikia nepamiršti, kad būstas – irgi investicija. Jį galima apdrausti nuo nelaimingų atsitikimų, bet negalima apsidrausti nuo priverstinio būsto pardavimo kainos žemiau jo vertės praradus darbą.

Jei teks parduoti būstą pačiam, kai rinkos kainos krinta, žinoma reikės susitaikyti su žemesne būsto kaina. Be to, pardavimo išlaidos irgi gali būti nemažos.

 

Informacijos šaltinis – Finansinių paslaugų vadovas

 

 

Spausdinti
Dalintis e.paštu
Siuntimas e. paštu
* - privalomi laukeliai
UŽSISAKYKITE „PINIGŲ BITĖS“ NAUJIENLAIŠKĮ