Gyvenimas dviese

Kai du žmonės pradeda gyventi kartu, jie turi priimti daug finansinių sprendimų: pirkti ar nuomoti būstą, kas ir kaip tvarkys jų šeimos pinigus, kaip ir kiek taupyti, skolintis. Netgi sprendimas turėti vaikų taip pat turi finansinių pasekmių.

Būsto įsigijimas – bene pats didžiausias finansinis sandoris. Vieni per visą savo gyvenimą perka tik vieną būstą, kiti – kelis, dar kiti išsiverčia be tokios nuosavybės. Sprendimą įsigyti būstą lemia ne tik paplitusi nuostata (esame savininkų, o ne nuomininkų tauta) ar finansinės ir ekonominės sąlygos (būsto kaina, asmens pajamos, skolinimo sąlygos), bet ir šeimos gyvenimo įvykiai (sukuriama šeima, gimsta vaikas). Norint įsigyti būstą, dažnai imamas ilgalaikis kreditas, kuriam paskui grąžinti ir palūkanoms mokėti tenka ilgą laiką skirti dalį uždirbamų pajamų.

Pradėjus gyventi kartu, išlaidos vienam šeimos nariui sumažėja. Gyvenimas kartu gali būti ekonomiškai naudingas dėl specializacijos (kiekvienas daro tai, ką geriausiai moka), pasidalijamų bendrų išlaidų (pavyzdžiui, būsto išlaikymo išlaidos) ir masto ekonomijos (virti iš karto du kiaušinius pusryčiams ekonomiškiau negu du kartus po vieną). Pradėjus gyventi kartu, tenka nustatyti ir šeimos pinigų tvarkymo taisykles. Vienur visus pinigus valdo ir skirsto vienas žmogus, kitur vienas žmogus tvarko bendras išlaidas, o savo asmenines – kiekvienas atskirai, dar kitur ir bendros išlaidos pasidalijamos.

Visas turtas ir visos skolos, įgytos santuokoje, yra bendri, jei nesutarta kitaip. Jei šeimoje du pajamų šaltiniai (dirba du asmenys), visų pajamų netekimo rizika yra mažesnė. Tačiau, jei dirba tik vienas, o išlaikytinių yra keletas, tikimybė, kad šeima liks be pajamų, jau yra didesnė. Tai reikia įvertinti apskaičiuojant, kiek reikia turėti santaupų.

Tuo metu šeima turto dar neturi sukaupusi, tačiau turi ir grąžinti anksčiau paimtas skolas, ir kaupti santaupas ateičiai. Be santaupų nenumatytiems atvejams ir pinigų, taupomų pensijai, atsiranda poreikis sukaupti turtą ką tik gimusiems vaikams – jų savarankiško gyvenimo pradžiai.

Turimi įsipareigojimai verčia pasirūpinti apsauga, jei kartais šeimos pajamos sumažėtų dėl šeimos maitintojo (-ų) netekties, ligos ar tikimybės prarasti darbą. Kadangi kalbama apie tokias pinigų sumas, kurios gerokai viršija santaupų, taupomų nenumatytiems atvejams, dydį, reikalingos draudimo paslaugos.

Kasdieninės išlaidos dažnai būna vienodos, tačiau jas gali tekti peržiūrėti, jei sutuoktiniai ketina išsiskirti. Ypač tai svarbu finansiškai silpnesnei pusei. Tas, kuriam po skyrybų teks gyventi iš mažesnių pajamų, turi ruoštis iš anksto – peržiūrėti savo įprastas išlaidas, neprisiimti naujų įsipareigojimų. Gali nutikti ir džiaugsmingesnių įvykių – gaunama didelė premija, paveldima didelė suma pinigų. Tokiu atveju pinigai turi būti naudojami atsižvelgus į asmeninius finansinius planus.

 

Informacijos šaltinis – Finansinių paslaugų vadovas

 

 

 

Spausdinti
Dalintis e.paštu
Siuntimas e. paštu
* - privalomi laukeliai
UŽSISAKYKITE „PINIGŲ BITĖS“ NAUJIENLAIŠKĮ